The Glammies finalists have been announced

Iron Maiden Sarah Walker and head judge Graham Hawkes at 2013 Glammies.The finalists in the 2014 Beef + Lamb New Zealand Golden Lamb Awards, aka the Glammies, have been announced.

After stringent scientific testing at Carne Technologies, the 158 entries have been whittled down to the top 20 in the hunt for New Zealand’s most tender and tasty lamb.

The competition, sponsored by Zoetis, saw entries from farmers nationwide as they try to take home the prize money and the kudos of being named the producer of New Zealand’s tastiest lamb.

Meat retailers are also in the race as they vie for the Retail Grand Champion title.

The finalists are:

Class 1: Best of Breed – Traditional

  • Fraser Briant, Gisborne (Coopworth) processed at Silver Fern Farms Takapau
  • Forbes Cameron, Ashhurst (Romney) processed at Alliance Dannevirke
  • Paul, Rachel & Mark Heslip, Balfour (Perendale/Romney) processed at Alliance Lorneville
  • Colin Lockhart, Lawrence (Romney) processed at Alliance Lorneville

Class 2: Best of Breed – Crossbreed

  • Warren Erickson, Gore (Coopworth Texel) processed at Silver Fern Farms Finegand
  • John & Wendy Knowles, Tuatapere (Romdale/Texel) processed at Alliance Lorneville
  • Roger & Alison Thomas, Tuatapere (Perendale Texel) processed at Silver Fern Farms Waitane
  • Murray Wards, Gore (Textra) processed at Alliance Lorneville

Class 3: Best of Breed – Terminal X

  • Lindsay & Judith Gerrard, Winton (Coopworth Texel/Texel) processed at Silver Fern Farms Waitane
  • Don Morrison, Gore (Growbulk/Growbulk Charollais) processed at Alliance Lorneville
  • Pete Swinburn, Waipukurau (Kelso Composite/Suffolk) processed at Silver Fern Farms Takapau
  • Matt & Lynley Wyeth, Masterton (Highlander/Primera) processed at Silver Fern Farms Takapau

Class 4: Best of Breed – Open

  • Leon & Wendy Black, Riverton (Textra Texel Coopworth/Texel) processed at Alliance Lorneville
  • Robert Gardyne, Oturehua (Perendale/Poll Dorset Texel) processed at Alliance Lorneville
  • Lindsay & Judith Gerrard, Winton (Coopworth Texel/Texel) processed at Silver Fern Farms Waitane
  • Danny Mickleson, Taihape (Textra Romney East Friesian/Textra Texel) processed at Silver Fern Farms Takapau

Class 5: Retail

  • Greytown Butchery, Greytown (Texel) 
  • Progressive Enterprises (Countdown), North Island x3

The Grand Champion will be found at Wanaka’s Upper Clutha A & P Show on 7 March where a panel of judges will taste their way through samples of all 20 finalist lamb legs.

The competition is supported by processing plants across the country. These include: AFFCO, Alliance Group Ltd, Ashburton Meat Processors Ltd, Auckland Meat Processors/Wilson Hellaby, Blue Sky Meats, Cabernet Foods/Kintyre Meats, CMP Canterbury, Harris Meats, Land Meat NZ, Lean Meats, Progressive Meats, Silver Fern Farms, Taylor Preston/Ken Wilson Meats.

Material supplied by B+LNZ Inc.

 

Be the first to comment

Leave a Reply